Članki
Drage bralke in bralci, arhiv vseh člankov je odslej nedostopen in bo na voljo v zborniku, ki ga boste lahko naročali.
Novi tedenski članki bodo vidni kot povzetek, celoten članek pa bo na voljo v zborniku, ki bo izhajal dvakrat letno.
Dva vlaka imaš
Dva vlaka imamo v življenju in oba vozita vsak dan. Eden je tovorni in vozi v smeri naše preteklosti, v skladišče, kjer se nabira vse prestano, preseženo in doseženo. Vse to je del naše zgodbe. Tja se peljemo na kratek ogled vsak dan, da uporabljamo in varujemo svoje pridobitve, kajti vse je imetje, nauk, koristen napotek za jutri. Vse je potrebno nege.
Imejmo ŽE ZDAJ v mislih zadnji dan dopusta
Za občutke izpolnjenosti po koncu poletja je bolje narediti nekaj bistvenih korakov že zdaj, ko se dopust sploh še ni začel. Dobrodošla bi bila odgovorna in vestna priprava, v kateri bi se živo spomnili, kaj smo lani dobrega naredili zase (ali nekoristnega), in česa smo zdaj bistveno potrebni. Pomaga nam miren dialog s seboj, v jasnosti potreb in ranljivosti. Šele potem bomo sposobni spoštljivega usklajevanja z ostalimi za prostor, ki bo dovolj zračen za vse.
Kresna noč
Že kot otroci smo brali o tem, da lahko na kresno noč slišimo govoriti rastline in živali. Poletne noči so res nekaj čarobnega. V luninem siju in migljanju zvezd, v nihanju trav in dehtenja v vetru se prebuja hrepenenje in vse govori o tem, da obstaja še veliko več kot življenje, ki ga poznamo in se odvija v vsakdanjosti. Tema je polna sporočil, ki čez dan molčijo.
Pasti osamljenosti
Kdor se počuti osamljenega, težko prepoznava, da v njem deluje odpor do pristnega povezovanja. Izločenost pripisuje svoji drugačnosti in slabim izkušnjam. A pogosto deluje tudi prirojena zadržanost do stikov, ki jo prinesemo na svet kot eno od možnih zavor.
Mit brezpogojne ljubezni
Predstava o brezpogojni ljubezni se rodi v zanemarjenem in obupanem otroku, ki se mu blede in sanja nebesa sredi puščave lastne izgubljenosti. Ta privid marsikje tržijo, a je enako nevaren kot blodnja človeka, ki sredi peska do smrti žejen hiti proti fatamorgani.
Prenova doma in življenja
Graditi prenovljeno življenje je podobno kot posodabljati dom. Nikoli ne gre vse kot po olju in vsak dan se kje zatakne – ali pri nepredvidenih stroških ali pri naročilih ali pri mojstrih ali pri lastnem počutju ... Težko je živeti v začasnosti in nelagodju, saj novo še ni na voljo. Kako vedno spet najti zavetje tudi v dolgo trajajočih nemirnih okoliščinah, da vzdržimo prenovo? Na veri vase se učimo, kako postopoma izpeljevati prenovo v viziji novega, a tudi v miru in ljubezni do vsega drugega, kar pa mora ostati, kot je.
Posledice kot glas resnice
Kar delamo, nikoli ni brez posledic. A redkokdaj se zavemo, katere odzive, občutke v drugih smo sprožili in kako tudi sebe spravljamo v stisko. Zelo nam pomaga, če znamo to preprečiti v dobro vseh.
Navdušeno v gore?
Reševanje zapletov v odnosih lahko primerjamo hoji v gore. Ko se odpravimo, naj bi se potem ne spraševali na vsakem ovinku, kako naprej in če naprej. Navdušenje za cilj je važno, ker v njem zaženemo svojo gorečnost, zanos srca. Kaj pa odgovornost, kdo je zadolžen za uspeh pobude?
Le zvestoba gradi
Izjave o dobrih namenih slišimo vsak dan. V kaj vse se ljudje zaženejo z začetnim navdušenjem! Zdi se nam, da je zato načrt že sprožen, prvi korak narejen. A žal je to le videz. Prvi kamen ni navdušenje, ampak dejanje, ki položi temelj.
Navdušeni ... vsaj včasih
Nekateri se navdušijo, ko doživijo kakšen uspeh, tako kot otrok, ki je shodil. Drugi pa (a tega si ni se priznajo) raje doživljajo svojo neuspešnost. Tudi navdušenje nad lepoto sveta, delom ljudi … zlasti med izobraženci navadno prebuja vzvišeno zmrdovanje.